Kobieta nie patrzy na logo WordPressa i nie rozumie

Co to jest WordPress?

W uproszczeniu WordPress jest oprogramowaniem, za pomocą którego możesz stworzyć stronę internetową, bloga oraz sklep internetowy. Możesz często usłyszeć, że WordPress to CMS. Co zatem znaczy ten „magiczny” skrót CMS ? CMS, to akronim od angielskiego zwrotu Content System Management, mówiąc po polsku System Zarządzania Treścią. CMS to tak naprawdę strona internetowa ze wbudowanym panelem do zarządzania nią. Dzięki takiemu panelowi możesz zaktualizować post, wprowadzić nowe produkty do sklepu internetowego, założyć forum, zaktualizować portfolio.

Czy jest alternatywa dla tego oprogramowania na rynku?

Oczywiście, WordPress nie jest jedynym tego typu oprogramowaniem. Na chwilę obecną mamy na rynku trzy główne produkty, WordPress, Joomla i Drupal. Zdecydowanym zwycięzcą w tej grupie jest WordPress. Zapytasz zapewne dlaczego? Odpowiedź jest prosta, ma największą grupę fanów, specjalistów, gotowych rozwiązań (wtyczek) i motywów. W kolejnym wpisie oczywiście wytłumaczę, czym są motywy i wtyczki oraz jak je instalować. Główną zaletą tego oprogramowania jest prostota i intuicyjność, nawet nowi użytkownicy internetu, mogą opanować podstawy jego obsługi.

Czy jest darmowy?

Często spotykam się z pytaniem, ile właściwie kosztuje WordPress? Aby to dobrze wytłumaczyć, muszę Ci wyjaśnić główny podział tego oprogramowania na dwie grupy.

1. WordPress.com

To tak naprawdę platforma blogowa oferująca możliwość założenia własnej strony. Konto podstawowe w tej opcji jest darmowe, ale ma szereg ograniczeń – mamy bardzo ubogi wybór wtyczek i motywów, nie mamy dostępu do kodu źródłowego, nie możemy podpiąć własnej domeny, czyli adres Twojej strony np. mojastrona.wodpress.com nie będzie wyglądał profesjonalnie. Dodatkowo na tej platformie nie można zamieszczać reklam. Do form reklamowych zaliczane są także wpisy sponsorowane. Czyni to korzystanie z wersji darmowej bardzo męczącym i mało perspektywicznym. Dla większości osób, które chcą rozwijać swoją działalność w internecie, zdecydowanie lepszą opcją będzie wybór oprogramowania z drugiej grupy.

2. WordPress.org

Po przejściu na stronę wordpress.org możemy pobrać samodzielnie za darmo pliki i zainstalować je na własnym hostingu oraz podpiąć swoją domenę. Używanie WordPressa w takiej opcji nie wiąże się z żadnymi kosztami (oprócz tych za hosting i domenę, ale tym zajmiemy się w kolejnym wpisie). Jest to obecnie najlepsza i najpopularniejsza opcja korzystania z tego CMS-a.

Dlaczego WordPress.org jest więc tak bardzo popularny?

Pierwszą i najważniejszą cechą, jest to, że jest darmowy. Po prostu wchodzisz na stronę i za darmo pobierasz pliki instalacyjne. Możesz też skorzystać z autoinstalatora, który pomoże Ci zainstalować stronę w bardzo prosty sposób. Przygotowałem o tym artykuł Jak stworzyć stronę internetową na WordPressie.

Po drugie w odróżnieniu od WordPress.com, masz olbrzymią bazę wtyczek. W uproszczeniu wtyczki to takie moduły, które możesz doinstalować do działającej strony i rozszerzyć jej funkcjonalność. Podam przykład. Paweł ma już gotową, prostą stronę internetową. Chciałby na swojej stronie uruchomić sklep. Nie musi tworzyć sklepu od nowa. Wystarczy, że zainstaluje wtyczkę, która rozszerzy jego stronę o taką funkcję. Takich wtyczek wordpress.org posiada bardzo dużo, właściwie, prawie wszystko, co chciałbyś dodatkowo uruchomić na stronie, posiada odpowiednik w postaci wtyczki, którą wystarczy zainstalować.

Po trzecie masz ogromną bazę motywów, które możesz użyć na stronie. Motyw określa, jak Twoja strona będzie wyglądać. Oczywiście możesz to później zmienić i dostosować, ale motyw określa początkowy wygląd strony.

Po czwarte strona będzie należała w 100% do Ciebie. W odróżnieniu od WordPress.com, gdzie Twoja strona jest stworzona na podstawie platformy, za którą tylko płacisz. Nie masz dostępu do plików i gdyby, firma zakończyła działalność, Twoja strona przepadnie. W przypadku WordPress.org pobrałeś pliki, zainstalowałeś na hostingu i masz do nich dostęp. Możesz wykonać kopię bezpieczeństwa (co szczerze polecam zrobić w pierwszej kolejności po zainstalowaniu WordPress).