Jak zainstalować WordPressa bez użycia autoinstalatora? Ręczna instalacja WordPress

Sposobów instalacji CMS WordPress jest kilka, a każdy ma swoje plusy i minusy. Jeśli chodzi o czas i prostotę instalacji, to dobrym rozwiązaniem jest użycie autoinstalatora na serwerze. Taki sposób zalecam dla osób, które zaczynają swoją przygodę z WordPressem. Instrukcję, jak zainstalować WordPressa za pomocą autoinstalatora znajdziesz w moim artykule Jak stworzyć stronę internetową na WordPressie.

Szybki i łatwy sposób nie zawsze oznacza ten najlepszy, a czasami autoinstalator odmawia posłuszeństwa. Jak więc zainstalować WordPressa bez użycia autoinstalatora? 

Jak zainstalować WordPressa bez użycia autoinstalatora?

WordPressa możesz zainstalować manualnie, bez korzystania z pomocy autoinstalacji, co jest czasochłonnym sposobem, ale zarazem najbezpieczniejszym. Taki sposób polecam osobom, które mają już podstawową wiedzę techniczną. Ręczna instalacja wymaga założenia bazy danych na serwerze oraz wgrania i skonfigurowania plików instalacji.

Ręczna instalacja WordPressa w 5 krokach

1. Pobierz pliki instalacyjne

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać, aby zainstalować WordPressa, jest pobranie paczki instalacyjnej. Aby to zrobić, przejdź na oficjalną stronę i pobierz plik instalacji.

2. Rozpakuj pobrany plik

Po pobraniu rozpakuj plik przy pomocy dowolnego programu WinRar lub WinZip i zapisz zawartość na swoim komputerze. Po wypakowaniu powinieneś otrzymać zestaw folderów i plików jak na zdjęciu.

3. Wyślij pliki na serwer

Przy pomocy dowolnego klienta FTP wyślij pliki na serwer. Ja tworzę nowy pusty katalog na serwerze i wysyłam do niego pliki, które wcześniej wypakowałem przy pomocy klienta FTP o nazwie WinSCP. Używam tego klienta, ponieważ jest darmowy i ma dobry interfejs.

4. Utwórz pustą bazę danych na serwerze

Po wysłaniu plików na serwer zaloguj się do panelu zarządzania serwerem firmy hostingowej i utwórz bazę danych. Sposób zakładania bazy danych może być inny u różnych hostingodawców. Ja posiadam usługi w firmie nazwa.pl, więc pokażę, jak to wygląda na przykładzie panelu serwera tej firmy.

5. Uruchom instalator WordPress

Po zakończeniu transferu plików i utworzeniu bazy danych otwórz swoją stronę, wpisując jej domenę w pasku przeglądarki. Aby rozpocząć proces instalacji WordPressa, kliknij przycisk Zaczynamy.

Wypełnij pola ‘Nazwa bazy danych’, ‘Nazwa użytkownika’ i ‘Hasło’ danymi, które wybrałeś podczas tworzenia bazy danych. Pola ‘Adres serwera bazy danych’ i ‘Prefiks tabel’ będą wypełnione automatycznie. Po uzupełnieniu pól kliknij przycisk Wyślij.

Domyślny adres serwera bazy danych to localhost, ale jeśli localhost nie zadziała, to podaj adres serwera, który znajduje się w specyfikacji bazy, którą wcześniej założyłeś.

Domyślnie WordPress uzupełnia prefiks tabel jako wp_, ale w celu dodatkowej ochrony możesz ten prefiks zmienić na dowolny inny, np. xyz_ lub tab_.

W ostatnim kroku uzupełnij tytuł witryny oraz dane administratora witryny i naciśnij przycisk Zainstaluj WordPressa.

Podsumowanie

W zależności od tego, jaką metodę instalacji WordPressa wybierzesz, jej czas może się wahać od 3 do 10 minut. Do wyboru masz szybką i łatwą instalację przy pomocy autoinstalatora lub manualną instalację, którą masz pod większą kontrolą. To, jak rodzaj wybierzesz, zależy od Twoich potrzeb i wiedzy technicznej.