Jak naprawić biały ekran śmierci w WordPressie

Czym jest biały ekran śmierci

Biała strona internetowa bez jakichkolwiek informacji o błędzie, to potocznie nazywany biały ekran śmierci. Objawia się tym, że po otworzeniu strony w przeglądarce nie wyświetla się nic oprócz białego tła. Nie ma komunikatów o błędach, co utrudnia znalezienie przyczyny problemu. Biały ekran może pojawić się bezpośrednio na stronie lub tylko w panelu administracyjnym. Może też pojawić się w obu tych miejscach jednocześnie, co dodatkowo utrudnia rozwiązanie problemu. Jak więc naprawić biały ekran śmierci w WordPressie?

Dlaczego powstaje biały ekran śmierci

Zanim zajmiemy się próbą przywrócenia strony, wyjaśnię, co mogło spowodować problem. Najczęściej powodują go wtyczki, motyw lub aktualizacja WordPressa. Wynika to z braku kompatybilności pomiędzy zainstalowanymi komponentami. Dla przykładu biały ekran śmierci może się pojawić po zainstalowaniu wtyczki, która wchodzi w konflikt z innymi na stronie. To samo może się zdarzyć, gdy zaktualizujemy WordPressa ze starszym motywem. Motyw może być niekompatybilny z WordPressem w nowej wersji lub z konkretnymi wtyczkami.

4 sposoby jak naprawić biały ekran śmierci w WordPressie

1. Tymczasowo wyłącz wszystkie wtyczki

Jeśli działa panel logowania do zaplecza strony, to zaloguj się i w kokpicie wyłącz wszystkie wtyczki. Po odświeżeniu strony sprawdź, czy strona się wczytała. Jeśli tak, to włączaj po kolei wtyczki, aż do momentu, w którym namierzysz tę, która spowodowała problem.

W przypadku, gdy logowanie do zaplecza nie działa, to możesz wyłączyć wtyczki, łącząc się z serwerem przez FTP i zmieniając nazwę katalogu plugins.

Niedawno napisałem artykuł jak wyłączyć wtyczkę w WordPressie bez dostępu do panelu zarządzania i tam znajdziesz instrukcję jak to zrobić krok po kroku. Jeśli po zmianie nazwy katalogu plugins i odświeżeniu strona się załaduje, to znaczy, że problem spowodowała wtyczka. Zmień ponownie nazwę katalogu plugins na domyślny, wejdź do niego i zmień nazwę pierwszej wtyczki na dowolną, a następnie odśwież stronę. Powtarzaj czynność do momentu, w którym po zmianie nazwy katalogu wtyczki strona się wczyta. Jeśli strona się załaduje, to namierzyłeś właśnie wtyczkę, która powodowała problem. Pozostaw ją wyłączoną, a pozostałym przywróć oryginalne nazwy.

W przypadku, gdy wtyczka spełniała istotne funkcje na stronie, możesz ją zainstalować ponownie lub wybrać inna, która wykonuje podobne działanie.

2. Tymczasowo zmień motyw

Twój motyw również może powodować problem. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli kłopot białego ekranu śmierci pojawił się właśnie aktywowaniu nowego motywu lub utworzeniu nowej witryny w sieci WordPress. Aby to sprawdzić, zaloguj się do kokpitu WordPress i aktywuj domyślny motyw WordPress np. Twenty Twenty. Możesz to zrobić, przechodząc do zakładki wygląd > motywy > i aktywując domyślny motyw. Jeśli nie masz domyślnego motywu, to zainstaluj go ponownie i aktywuj.

Podobnie jak w przypadku wtyczek, jeśli nie możesz się zalogować do panelu administracyjnego, to wyłącz motyw przy pomocy FTP. Po połączeniu przejdź do folderu głównego instalacji WordPressa, następnie wp-content > themes. Zmień nazwę folderu aktywnego motywu.

Podobnie jak wtyczka, również motywy mogą być powodem występowania białego ekranu śmierci w WordPressie.
Jeśli to rozwiąże problem, to wiesz, że przyczyną był właśnie ten konkretny motyw. Spróbuj cofnąć ostatnio wprowadzone zmiany oraz podejmij próbę kontaktu z jego autorem lub zatrudnij programistę.

3. Włącz tryb debugowania

Czasami biały ekran śmierci ma zupełnie inne podłoże i problemu trzeba szukać gdzie indziej. Jeśli powyższe sposoby nie pomogły rozwiązać problemu, to możesz włączyć tryb debugowania.

Jak już wspomniałem na początku, biały ekran śmierci jest trudny do zdiagnozowania, ponieważ nie wyświetla żadnych komunikatów. Nie oznacza jednak, że takie komunikaty nie są zapisywane, a włączenie trybu debugowania może pokazać komunikaty błędów. Aby go włączyć, otwórz w edytorze tekstowym plik wp-config.php znajdujący się w głównym katalogu instalacji. Znajdziesz w nim ten wiersz: define( 'WP_DEBUG’, false ). Oznacza on nieaktywny tryb debugowania. Zmień frazę 'false’ na ’true’ i zapisz zmiany w pliku.

Część kodu w pliku wp-config po otworzeniu

Następnie otwórz swoją witrynę WordPress i sprawdź komunikaty wyświetlane na samej górze. Może rzuci Ci się w oczy nazwa wtyczki lub konkretnego skryptu powodującego błąd.

Do otwierania i edytowania plików tekstowych w WordPressie i nie tylko polecam użycie edytora tekstu Notepad++.

4. Wyczyść pamięć podręczną strony i przeglądarki

Czasami biały ekran śmierci jest związany z chwilowymi problemami, podczas których został zbuforowany w pamięci podręcznej. W takim przypadku musisz wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki oraz WordPressa. Czyszczenie pamięci cache WordPressa może się różnić w zależności od wtyczki, której używasz. Dla przykładu, w przypadku wtyczki WP Super Cache, przycisk czyszczenia znajduję się w sekcji Ustawienia, w zakładce WP Super Cache i nosi nazwę Delete Cache.

Po usunięciu plików cache w witrynie WordPress zrób to samo w swojej przeglądarce. Przejdź do ustawień przeglądarki i znajdź opcje związane z pamięcią podręczną oraz plikami cookies.

Jeśli nie chcesz czyścić pamięci podręcznej przeglądarki, to możesz użyć trybu incognito lub prywatnego. Dla przeglądarki Chrome możesz otworzyć go skrótem Ctrl+Shift+N.