Dziewczyna emigruje w nowe miejsce

Jak przenieść WordPressa na inny serwer za pomocą wtyczki

Dzisiaj pokażę Wam, jak w prosty przenieść WordPressa na inny serwer za pomocą wtyczki. Nie jest to jedyny sposób migracji, ale jest łatwy i szybki. Cały etap przeniesienia składa się z trzech kroków.

Etap I Przygotowanie paczki

Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać, aby przenieść stronę na nowy serwer, jest zalogowanie się do kokpitu WordPressa. Następnie zainstaluj wtyczkę Duplicator a w menu głównym pojawi się dodatkowa zakładka tej wtyczki.

W tym momencie nie masz jeszcze żadnych paczek, więc aby ją utworzyć, kliknij w prawym górnym rogu Create New. Po kliknięciu zostaniesz przeniesiony do kreatora, gdzie zostanie nadana domyślna nazwa paczki.

Nic nie zmieniaj, tylko przejdź dalej za pomocą przycisku Next.

Zostanie wykonany test strony i jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie naciśnij przycisk Build. Kiedy paczka instalacyjna zostanie wykonana, kliknij przyciski Installer i Archive, aby pobrać wygenerowane pliki.

Etap II Przesłanie paczki instalacyjnej

Połącz się z nowym serwerem za pomocą klienta FTP, aby umieść na nim oba pliki. Ja do przeniesienia plików użyłem klienta WinSCP, ale możesz użyć też Total Commander lub Filezilla.

Etap III Instalacja na nowym serwerze

Aby wywołać instalację na nowym serwerze, wpisz adres mojadomena.pl/installer.php, gdzie mojadomena.pl to nazwa, pod którą będzie się wyświetlała strona. Pamiętaj, aby wcześniej przekierować domenę na serwer i skierować ją na odpowiedni katalog, do którego później wrzucisz pliki.

Pokażę to na przykładzie. Moja domena testowa nazywa się nowy.server816736.nazwa.pl i przekierowałem ją wcześniej na nowy serwer oraz ustawiłem, aby wskazywała na katalog o nazwie nowastrona. Następnie za pomocą klienta FTP przeniosłem do tego katalogu pliki, które wcześniej przygotowaliśmy. W ostatnim kroku założyłem pustą bazę danych na nowym serwerze. Nie będę omawiał procesu tworzenia nowej bazy, bo zależy on od firmy hostingowej, w której masz wykupiony serwer.

Tak jak wcześniej pisałem, aby wywołać instalację na nowym serwerze, wpisz nazwę domeny/installer.php, w moim przypadku jest to nowy.server816736.nazwa.pl/installer.php

Ponownie pojawi się kreator i aby przejść dalej, zaznacz przycisk zgody i kliknij Next.

Ja wcześniej przygotowałem pustą bazę, więc wybieram Connect and Remove All Data oraz podaję nazwę bazy, nazwę użytkownika i hasło, po czym klikam Test Database.

Sprawdzam w następnym kroku czy dane się zgadzają i jeśli wszystko jest poprawnie ustawione, wykonuje instalację.

Aby pliki instalacyjne zostały usunięte po zakończonej migracji pozostaw zaznaczoną opcja Auto delete installer files after login.

WAŻNE! Pamiętaj też, żeby po zakończeniu migracji usunąć zbędne pliki z serwera oraz usunąć wtyczkę, ponieważ pozostałości po migracji mogą w przyszłości stanowić lukę bezpieczeństwa dla Twojej strony internetowej.