Stara i nowa ręka

Jak przenieść WordPressa na inny serwer

W poprzednim wpisie pokazałem wam, jak przenieść WordPressa na inny serwer za pomocą wtyczki Duplicator. Dokładny poradnik jak to zrobić znajdziecie tutaj. Dzisiaj pokażę wam, jak wykonać przeniesienie strony www na inny serwer bez używania wtyczki. Przeniesienie wykonamy ręcznie, używając do tego celu połączenia FTP (ang. File Transfer Protocol) oraz wykonując kopię bazy danych. Aby przenieść WordPressa na inny serwer bez używania wtyczki, musisz wykonać dwa główne kroki.

1. Skopiuj pliki strony i bazę danych

Aby móc skopiować pliki strony, musimy użyć do tego specjalnej aplikacji, tzw. klienta FTP. Ja będę używał klienta WinSCP, ale ty możesz użyć zupełnie innego np. popularnego FileZilla lub Total Commander. Najpierw musisz połączyć się ze swoim serwerem, więc aby to zrobić uruchom klienta FTP. Następnie wpisz dane potrzebne do połączenia. Takie dane powinieneś otrzymać wraz z aktywacją serwera, a jeśli ich nie pamiętasz, to skontaktuj się z firmą hostingową.

Jeśli już połączysz się ze swoim „starym” serwerem pobierz cały katalog, w którym znajduje się strona www na twój komputer (całość może potrwać kilkanaście minut).

Drugą czynnością, jaką musisz zrobić, jest wykonanie eksportu lub kopii bazy danych twojej strony, tak byś mógł ją później zaimportować na nowy serwer. Jeśli twój serwer na to pozwala, to możesz wykonać kopię bazy z poziomu panelu zarządzania serwerem. Do wykonania kopii bazy danych będzie potrzebne hasło. To hasło łatwo znajdziesz w pliku wp-config.php, który znajduje się w katalogu głównym twojej strony.

Gdyby okazało się, że nie możesz wykonać kopii bazy danych z poziomu panelu zarządzania, to zaloguj się do panelu zarządzania bazą phpMyAdmin i wykonaj eksport bazy.

Po wykonaniu kopii bazy danych pobierz ją na twój komputer. Jeśli wszystko powiedzie się bezbłędnie, to przejdź do kroku drugiego.

2. Wyślij kopię plików strony i bazę danych na nowy serwer

By móc wysłać pobrane wcześniej pliki strony, połącz się z nowym serwerem za pomocą FTP. Tak jak w przypadku pobierania, wysyłanie może zająć kilkanaście minut. Kolejnym krokiem jest import bazy danych. Najpierw załóż nową bazę danych na swoim nowym serwerze, a następnie wykonaj import bazy pobranej ze „starego” serwera.

Po wgraniu kopii bazy danych musisz jeszcze zmienić konfigurację w pliku wp-config, ponieważ ta konfiguracja została skopiowana ze „starego” serwera i dane tam zawarte nie są poprawne dla nowego serwera. Plik wp-config.php znajdziesz w katalogu ze stroną na nowym serwerze. Otwórz go w dowolnym edytorze tekstu np. Notepad++ i zmień nazwę bazy danych (DB_NAME), nazwę użytkownika bazy danych (DB_USER) oraz hasło (DB_PASSWORD) na poprawne dla nowo założonej bazy. Dane nowej bazy znajdziesz, wchodząc w szczegóły tej bazy w wykazie baz danych na serwerze.

Ostatnim krokiem, jaki musisz wykonać przy przeniesieniu strony www na nowy serwer, jest zmiana konfiguracji domeny. Zaloguj się do panelu zarządzania domeną i w konfiguracji zmień, aby domena wskazywała na nowy serwer. Teraz odczekaj czas propagacji, który wynosi od kilku minut do 24 godzin. Po tym czasie twoja strona powinna już działać poprawnie.

Pamiętaj, że w przypadku pracy z plikami strony i bazami danych warto posiadać osobną, bezpieczną kopię.