Mężczyzna nie wie jak zrobić na komputerze

Jak stworzyć stronę internetową na WordPressie

Aby stworzyć stronę internetową lub bloga potrzebujesz 3 składników – WordPress, jako silnik naszej strony, do pobrania tutaj, domenę oraz serwer (zwany też hostingiem). Jak zatem stworzyć stronę internetową na WordPressie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności zastanówmy się, czym jest WordPress? Na ten temat pisałem w artykule czym jest WordPress, do którego lektury gorąco Cię zachęcam. Zakładam jednak, że wiesz już, czym WordPress jest, więc skupmy się na pozostałych dwóch składnikach strony internetowej.

Domena i hosting to podstawa strony internetowej

Zaczynając dopiero swoją przygodę z blogiem lub stroną internetową, możesz nie wiedzieć, czym jest domena i hosting. Wytłumaczę Ci to w prosty i przystępny sposób. Domena jest tylko adresem (pustą nazwą). Pod domeną, możesz uruchomić stronę internetową, bloga, sklep, a także prywatną nazwę skrzynki internetowej. Wytłumaczę to dokładniej na przykładzie.

Kasia jest masażystką, chce rozwinąć swoją działalność w internecie i pozyskać nowych klientów. Zastanawia się, od czego zacząć. W chwili, obecnej wie tylko, że będzie chciała prowadzić swoją stronę internetową. Słyszała, że doskonale nadaje się do tego WordPress, ale nie wie jak się do tego zabrać. W pierwszej kolejności Kasia musi wybrać nazwę, pod jaką w internecie będzie się wyświetlać jej strona. Kasia wybrała nazwę masazsportowy.pl i to właśnie jest domena. Nazwy domen mogą mieć różne rozszerzenia. Najpopularniejsze w Polsce to oczywiście .pl, ale takich rozszerzeń jest znacznie więcej. O dobrym wyborze domeny napiszę osobny post.

Wracając do Kasi ma już nazwę, ale nie wie gdzie może taką nazwę zarezerwować. Może to zrobić w firmach, które zajmują się rejestracją domen. Takich firm jest w Polsce naprawdę dużo. Najwięksi rejestratorzy domen w Polsce to OVH, home.pl i nazwa.pl. Wystarczy udać się na stronę firmy i wyszukać domenę, która nas interesuje. Nie każda domena jest dostępna, ponieważ ktoś już wcześniej mógł zarezerwować taką nazwę. Przykładowo domeny onet.pl na chwilę obecną nie zarejestrujesz, ponieważ jest zarezerwowana przez firmę Onet.

A co z tym hostingiem?

Tak jak pisałem wcześniej, potrzebujemy 3 składników, hosting jest właśnie ostatnim ze składników potrzebnych do budowy strony internetowej. Możesz go zakupić w firmie, która świadczy takie usługi. Pamiętasz, kiedy pisałem o firmach, które zajmują się rejestracją domen? Bardzo często, właśnie te same firmy świadczą też usługi hostingu. Możesz zapytać, czy domena i hosting muszą być zakupione w tej samej firmie? Odpowiedź brzmi nie, jednak dla wygody zarządzania, dobrze je mieć w jednym miejscu.

Używając domeny i hostingu, musisz dokonać opłat. Średnie ceny domeny wahają się od 50 do 150 zł za rok. Cena hostingu to około 200 zł za rok (zależy jaki pakiet wybierzesz). Bardzo często firmy hostingowe dają użytkownikowi promocyjną cenę na pierwszy rok, z symboliczną opłatą lub ceną 0 zł.

Konfiguracja domeny

W końcu nadszedł czas na instalację. Pokażę Ci, jak przebiega proces instalacji, ale zanim zaczniemy pracować, to musimy naszą domenę połączyć z hostingiem. Każda firma hostingowa posiada inny panel zarządzania serwerem, jednak zasada działania pozostaje taka sama. Ja pokażę jak to zrobić na podstawie panelu firmy nazwa.pl, ponieważ w tej firmie hostingowej posiadam obecnie większość domen. Aby stworzyć stronę internetową na WordPressie, wykonaj poniższe kroki.

1. Zaloguj się do panelu i przekieruj domenę na usługę

Tak jak pisałem wcześniej, w każdej firmie panel może wyglądać w inny sposób. Jeśli będziesz miał problem z przekierowaniem, to napisz do mnie lub skontaktuj się z usługodawcą.

Po potwierdzeniu i zapisaniu przekierowania potrzebny będzie czas tzw. propagacji. Jest to czas potrzebny, aby ta konfiguracja była widoczna w internecie z każdego miejsca na świecie. Oficjalnie trwa to 24 godziny, jednak w praktyce znacznie krócej. Często do godziny, jednak gdyby podczas instalacji pojawiły się błędy, to oznaczać to może, że domena nie „rozpropagowała” się jeszcze.

W tym miejscu dodam jeszcze, że mogliśmy od razu zabrać się do instalacji WordPress a domenę ustawić później, jednak wtedy zmiana dla osób mniej doświadczonych, mogłaby się okazać trochę kłopotliwa.

Instalacja WordPressa za pomocą autoinstalatora

Autoinstalator WordPress jest bardzo często dostępny już na serwerze (hostingu). Jest to po prostu gotowa instalacja aplikacji w bardzo łatwy i intuicyjny sposób. Jedyne co będziemy musieli zrobić to zalogować się na panel i za pomocą kilku kliknięć zainstalujemy aplikację. Tak jak wcześniej wspominałem, ja korzystam z usług nazwa.pl i pokażę na przykładzie panelu tej firmy.

2. Zaloguj się do panelu hostingowego (serwera)

Upewnij się wcześniej, czy domena jest skierowana na serwer (hosting). Możesz to sprawdzić w sekcji domeny i klikając na nazwę domeny. Powinna kierować na katalog główny.

Jeśli sprawdziłeś konfigurację i domena prawidłowo kieruje na katalog główny serwera, to przejdź do zakładki Aplikacje -> Przejdź do aplikacji.

Kliknij logo WordPressa i w kolejnym kroku podaj konfigurację.

Aby rozpocząć instalację, kliknij przycisk Instaluj. Cały proces trwa około 1 minuty i jeśli w trakcie instalator nie napotka błędów, otrzymasz powiadomienie o porwanym zainstalowaniu aplikacji wraz z linkiem do strony logowania.