Napis zmiana na tle nieba

Jak zmienić adres strony w WordPressie

Aby zmienić adres strony stworzonej w WordPressie, zaloguj się do panelu administracyjnego i zmień adres URL i adres witryny.

Stworzyłeś stronę internetową przy pomocy WordPressa, ale zachodzi potrzeba zmiany adresu strony. Taka zmiana może być podyktowana różnymi czynnikami. Mogło się okazać, że zmieniłeś kierunek działalności i obecna domena nie jest dobrym adresem lub po prostu zdecydowałeś się na inną nazwę. Zastanawiasz się zapewne, jak taką zmianę wykonać? Pokażę Ci w kilku prostych krokach, jak dokonać takiej zmiany.

1. Zarejestruj nową domenę

Niby oczywiste, ale bez tego kroku nie przyjdziemy dalej. Zakładam, że posiadasz już zarejestrowaną domenę, która będzie nowym adresem Twojej strony. Jeśli nowej domeny jeszcze nie masz, to zanim przejdziemy do kolejnego kroku, wybierz nowy adres i zarejestruj go.

2. Przekieruj domenę na katalog na serwerze, w którym znajduje się Twoja strona

W zależności od rejestratora ta procedura może się nieco różnić, ale efekt powinien być taki sam. Nową domenę przekieruj na serwer, a następnie na odpowiedni katalog, w którym znajduje się dotychczasowa strona.

3. Odczekaj propagację domeny

Po przekierowaniu nowej domeny na serwer i katalog nastąpi czas propagacji, który trwa maksymalnie do 24 godzin (zazwyczaj 3 – 4 godziny).

4. Zmień adres strony w ustawieniach WordPressa

Ważne! Przed dokonaniem jakichkolwiek zmian zalecam Ci wykonanie kopii bezpieczeństwa Twojej strony.

Aby zmienić adres strony w WordPressie, zaloguj się do panelu administracyjnego strony, następnie wejdź w Ustawienia ogólne -> Zmień adres WordPressa (URL) i Adres witryny (URL) na nową domenę. Jeśli używasz certyfikatu ssl, to nie nie zapomnij o wpisaniu przedrostka https. Po wprowadzeniu nowych ustawień zapisz zmiany w dolnej części okna.

5. Zaktualizuj pozostałe linki przy pomocy wtyczki Better Search Replace

Wprowadziłeś i zapisałeś zmiany, ale w niektórych miejscach na stronie, np. we wpisach mogły pozostać jeszcze stare adresy URL. Aby je zmienić, polecam Ci wykorzystać do tego wtyczkę Better Search Replace. Jak dokonać takiej zmiany pokazywałem w artykule Mieszana zawartość strony, czyli brak zielonej kłódki. Po prawidłowym zaktualizowaniu wszystkich adresów wyłącz wtyczkę Better Search Replace i usuń ją z WordPressa, ponieważ nie będzie już potrzebna.

Dokonałeś wszystkich niezbędnych zmian i Twoja witryna powinna się wyświetlać prawidłowo pod nowym adresem. Kolejne kroki dotyczą Cię, jeśli używasz dodatkowych funkcjonalności na stronie lub dodatków. Do tych funkcjonalności zaliczam wtyczkę Elementor, Goggle Search Console oraz Google Analytics. Jeśli na stronie posiadasz któryś z wyżej wymienionych elementów, to zapraszam cię do kolejnego kroku.

Zmiana adresu strony URL w kreatorze Elementor

Elementor, to dodatek przeznaczony dla WordPressa. Jego największą zaletą jest możliwość szybkiego i prostego tworzenia oraz edytowania stron. Jeśli budowałeś stronę za pomocą tego kreatora, to aby strona wyświetlała się prawidłowo, konieczna jest zmiana w ustawieniach tego dodatku.

Aby dokonać zmiany adresu w Elementorze wejdź w Elementor -> Narzędzia -> wybierz zakładkę Zamień adres URL -> wpisz stary adres w pierwszym polu -> nowy adres w drugim polu -> Zastąp adres URL. Od tej pory Elementor będzie korzystał z nowego adresu. Jeśli korzystasz z innych kreatorów stron np. Divi, to może obowiązywać podobna zasada.

Zmiana adresu strony w Google Search Console

Google Search Console to bezpłatna usługa Google, która pomaga monitorować pozycję witryny w wynikach wyszukiwania Google oraz dbać o nią i eliminować związane z nią problemy. Jeśli korzystasz z usługi Google Search Console i zmieniłeś adres strony, to o tej zmianie powinieneś poinformować również Google.

Aby zmienić adres strony w Google Search Conslole, zaloguj się do usługi, wybierz swoją stronę w rozwijanym menu na górze, przejdź do zakładki ustawienia, kliknij zmiana adresu. Następnie Dodaj nową witrynę -> Dodaj usługę. Jeśli nie wiesz jak dodać nową domenę w Google Search Console, to skorzystaj z tego poradnika.

Po poprawnym dodaniu nowej usługi do Search Console wyświetli się ona na liście w polu Zmiana adresu i aby ją dodać, wystarczy domenę wybrać i potwierdzić.

Zmiana adresu strony w Google Search Console przycisk dodaj usługę

Zmiana adresu strony w Google Analytics

Jeśli Twoja strona korzysta ze statystyk Google Analytics, to aby nadal mogła korzystać ze zbierania danych, poinformuj Google, że zmieniłeś adres swojej strony.

Aby zmienić adres strony w Google Analytics, zaloguj się na swoje konto. W górnej części strony wybierz odpowiednie konto z nazwą strony, kliknij ikonę koła zębatego Administracja -> Ustawienia usługi. Znajdziesz tam domyślny URL, który powinieneś zmienić na nowy adres. Po wprowadzeniu odpowiednich ustawień kliknij przycisk Zapisz na dole strony.