Klawiatura z blokadą dostępu

Jak zresetować hasło do WordPressa

Jak zresetować hasło administratora strony WordPress

Może się zdarzyć, że po dłuższym czasie zapomnisz hasło do logowania do kokpitu WordPressa, jeśli go nie zapisałeś. Rzecz jasna każdemu z nas może się zdarzyć taka sytuacja, chyba że używasz managera haseł, co bardzo Ci polecam. Osobiście używam managera Bitwarden, który moim zdaniem jest doskonały. Ok, ale co jeśli nie używasz aplikacji do zarządzania hasłami i nie pamiętasz danych do logowania do WordPressa? Jak zresetować hasło do WordPressa? Znam 2 opcje, które pomogą przywrócić hasło.

Restart hasła do WordPressa, gdy mamy dostęp do adresu e-mail

W tym przypadku sprawa wygląda bardzo prosto, ponieważ dostęp do logowania uzyskamy dzięki opcji Nie pamiętasz hasła.

Wystarczy, że podasz adres e-mail, który jest przypisany do konta, a otrzymasz link, przy pomocy którego możesz zresetować hasło.

Restart hasła do WordPressa, gdy nie mamy dostępu do adresu e-mail

Jak zresetować hasło do WordPressa, gdy nie pamiętasz hasła oraz nie masz dostępu do adresu e-mail, który podałeś? Rozwiązaniem jest zmiana hasła poprzez logowanie do bazy danych strony. Może to brzmieć, jako bardzo skomplikowana czynność, ale uwierz mi, że wcale tak nie jest. Napiszę Ci teraz jak krok po kroku to zrobić.

Logowanie do bazy danych w celu zmiany hasła do WordPressa

Pierwszym krokiem, który musisz wykonać w celu zmiany hasła do logowania do kokpitu WordPressa, jest logowanie do bazy danych. Jeśli nie znasz hasła do bazy, to najpierw połącz się z serwerem przez protokół FTP, a następnie otwórz plik wp-config. Jeśli nie wiesz jak połączyć się z serwerem przez protokół FTP, to przeczytaj ten wpis. Plik ten znajduje się w katalogu głównym Twojej strony. W tym pliku masz zapisane dane konfiguracyjne do połączenia z bazą danych. Aby się połączyć z bazą danych, odczytaj wartości z pól DB_NAME, DB_USER, DB_PASSWORD.

Odczytanie hasła do bazy danych w pliku wp-config

Ja używam serwerów firmy nazwa.pl, więc pokaże Ci na przykładzie takiego hostingu jak się zalogować. U innych usługodawców hostingowych może to wyglądać nieco inaczej, jednak cały proces jest dość podobny.

W wykazie baz danych odszukuję bazę, do której chcę się zalogować i podaję nazwę użytkownika oraz hasło.

Po zalogowaniu Twoim oczom ukaże się baza danych z tabelami, więc aby zmienić dane do logowania, oszukaj tabelę wp_users. Nazwa wp_users to standardowa nazwa nadawana podczas instalacji, jednak czasem możesz się spotkać z innym prefixem tabeli.

W tabeli wp_user kliknij w przycisk edytuj, a zostaniesz przekierowany do okna, gdzie będziesz mógł już zmienić hasło.

Zmiana hasła w bazie danych

Aby zmienić hasło w tabeli odszukaj wiersz user_pass -> wybierz typ kodowania MD5 -> podaj nowe hasło -> wykonaj.

Po tej czynności hasło do Twojej strony zostanie zmienione. Zauważ jeszcze jedną ciekawą rzecz. W tabeli wp_user znajdują się też inne wiersze, a jeden z nich to user_email. Jeśli chcesz również zmienić adres e-mail dla Twojej strony, to możesz to zrobić, wpisując nowy adres i klikając przycisk wykonaj.