Kopie kobiet patrzą na siebie

Jak zrobić backup strony w WordPressie

Aby zrobić backup strony internetowej w WordPresie, użyj wtyczki lub wykorzystaj klienta FTP i skopiuj bazę danych z serwera

Backup, czyli kopia bezpieczeństwa strony internetowej, to dane, które mają posłużyć do odbudowania oryginalnej jej zawartości w przypadku ich utraty lub uszkodzenia. Dane mogą ulec uszkodzeniu na skutek wielu czynników. Do najczęstszych można zaliczyć ataki hakerskie i włamania na stronę, awarie techniczne hostingu, aktualizacje motywu oraz wtyczek, aktualizacje WordPress lub zmiany wersji PHP. Backup strony internetowej stworzonej w WordPresie składa się z kopii plików i kopii bazy danych.

Czy muszę robić backup, skoro moja firma hostingowa go wykonuje?

Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ firm hostingowych jest wiele i każda ma własną politykę wykonywania kopii bezpieczeństwa. Są firmy hostingowe, które wykonują kopię do 30 dni wstecz, co jest świetnym rozwiązaniem. Na rynku znajdziesz też firmy, które nie wykonują backupów i w przypadku uszkodzenia strony będziesz zmuszony odbudować ją od nowa. Ja polecam wykonywać kopie bezpieczeństwa, ponieważ nie jesteś wtedy zależny od firmy hostingowej.

Wiesz już co to backup i dlaczego warto o niego zadbać samemu, ale jak wykonać taką kopię?

Jak zrobić backup strony w WordPressie krok po kroku

1. Kopia zapasowa strony internetowej przy użyciu wtyczki

Ta metoda jest bardzo prosta i zajmuje niewiele czasu. Polecam Ci ją jeśli nie posiadasz wiedzy technicznej lub chcesz, aby WordPress wykonywał ją cyklicznie co jakiś czas. Osobiście też używam tej metody i uważam, że jest bardzo wygodna. Plugin, którego używam i na podstawie którego pisałem ten poradnik, to UpdraftPlus.

Ta wtyczka jest bardzo intuicyjna i łatwa do skonfigurowania. Aby zrobić backup strony w WordPressie za pomocą tej wtyczki, zaloguj się do kokpitu WordPressa. Następnie przejdź do zakładki Wtyczki -> Dodaj nową -> wyszukaj wtyczkę UpdraftPlus -> Zainstaluj -> Aktywuj.

Po instalacji Twoim oczom ukaże się ekran powitalny, który od razu zaprosi Cię do wykonania szybkiej kopii bezpieczeństwa. Proponuję byś pominął sugestię programu do wykonania kopii Backup Now. Skonfigurujemy wtyczkę tak, by sama cyklicznie wykonywała kopie bezpieczeństwa strony i zapisywała je w innej lokalizacji.

Aby skonfigurować odpowiednio plugin UpdraftPlus, przejdź do karty Ustawienia i zobaczysz tam 3 sekcje, które nas interesują. W pierwszej sekcji wybierz czas tworzenia kopii, w drugiej ilość przechowywanych kopii zapasowych. W sekcji trzeciej wskaż miejsce, gdzie mają się te kopie zapisywać.

Jeśli chodzi o częstotliwość wykonywania backupów, to dostosuj je samodzielnie do strony. Jeśli strona jest często aktualizowana, to zalecam wykonywanie kopii codziennie, jeśli natomiast rzadko wprowadzasz zmiany, częstotliwość możesz ustawić odpowiednio mniejszą.

Miejsc, gdzie możesz zapisać kopię, jest naprawdę sporo. Możesz wybrać dysk Google, Dropbox lub inny serwer. Ja swoje kopie przechowuję in drugim niezależnym serwerze i wykonują się co tydzień. Po wybraniu miejsca zaznacz wszystkie składowe strony, które mają zostać zapisane w kopii.

Po wybraniu elementów, które będą zawierać się w kopii bezpieczeństwa, zapisz ustawienia. UpdraftPlus poprosi jeszcze o autoryzację i aby zakończyć konfigurację, zezwól mu na dostęp.

Wcześniej wspomniałem, aby pominąć szybką kopię. To dlatego, że backup ma sens jedynie wtedy, gdy przechowujemy jego instancję w innym miejscu niż serwer, na którym znajduje się nasza strona. W przypadku uszkodzenia serwera lub jego zawirusowania nasza kopia również mogłaby zostać uszkodzona i przywracanie backupu nie miałoby sensu.

2. Ręczna kopia zapasowa

Ręczna kopia zapasowa pochłania więcej czasu i trochę większych umiejętności technicznych. Aby ręcznie wykonać backup, połącz się ze swoim serwerem za pomocą klienta FTP. Właściwie cały proces wykonania kopii polega na pobraniu plików oraz bazy danych z serwera na własny komputer. Jak wykonać kopię takich plików na swój komputer, pisałem w artykule Jak przenieść WordPressa na inny serwer. Po pobraniu plików możesz je zapisać na dysku ssd lub wysłać do pamięci w chmurze, np. Google Drive lub Dropbox.

Jeśli masz problemy z konfiguracją wtyczki lub wykonaniem kopii bezpieczeństwa, to skontaktuj się ze mną, a ramach wsparcia IT pomogę zabezpieczyć Twoją stronę.