Mężczyzna zastanawia się co wybrać i patrzy na tablicę

Jaki rodzaj strony internetowej wybrać?

To, jaki rodzaj strony internetowej wybrać, zależy od celu i funkcji, jaką będzie pełnić Twoja strona

Rodzajów stron internetowych jest kilka i różnią się one między sobą stopniem rozbudowania, funkcjami oraz strukturą. Jeśli chcesz stworzyć stronę internetową samodzielnie, to zacznij od tego artykułu lub zleć to zadanie specjaliście. Najprawdopodobniej jednak na początku zadajesz sobie pytanie, jaki rodzaj strony internetowej wybrać? Odpowiedź na to pytanie ułatwi Ci poradnik, który dla Ciebie przygotowałem.

Najważniejszym pytaniem, jakie powinieneś sobie zadać na początku, to pytanie, jaką funkcję dana strona internetowa ma spełniać? Innej strony może oczekiwać przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność, a zupełnie inną witrynę będzie potrzebować duża korporacja. Dobra, początkowa decyzja o wyborze rodzaju strony, znacznie ułatwi proces jej budowania.

Wizytówka internetowa

Zazwyczaj wizytówki mają formę One Page, czyli jak sama nazwa wskazuje, składają się tylko z jednej strony. Taki rodzaj strony internetowej dobrze doskonale się sprawdzi, kiedy chcesz przekazać podstawowe, a zarazem najważniejsze informacje na temat Twojej firmy. Ze względu na niewielką liczbę informacji ten rodzaj witryny jest coraz rzadziej wybierany, a popularność zyskują pełne strony firmowe.

Wybór wizytówki firmowej ma sens w trzech przypadkach.

  1. Nie planujesz działań marketingowych, a wizytówka jest jedynie formą zaznaczenia swojej obecności w internecie i zbudowania wiarygodności w oczach klienta.
  2. Swoją działalność prowadzisz przede wszystkim w mediach społecznościowych, a wizytówka jest jedynie dodatkiem.
  3. W niedalekiej przyszłości planujesz stworzyć stronę internetową, a wizytówka jest jedynie etapem przejściowym.

Landing Page

Czyli inaczej mówiąc, strona docelowa. Stronę typu Landing Page, możesz wykorzystać podczas specjalnych akcji, takich jak konkursy, kampanie reklamowe czy promocja produktu. Landing Page to strona przejrzysta, zwykle dość prosta, zawierająca konkretne informacje na jeden, wąski temat, stworzona w konkretnym celu. Ruch na stronę internetową kierowany jest głównie z płatnych reklam np. Google Ads. Na Landing Page informacje dotyczą konkretnego tematu, np. promowanego produkt, a użytkownik ma wykonać tylko jedną akcję. W widoczny sposób zaprezentowany jest przycisk call to action, który zachęca do działania typu zapis czy rejestracja.

Strona firmowa

To bez wątpienia obecnie jeden z najpopularniejszych rodzajów witryn. W dzisiejszych czasach niezbędna niemal dla każdego przedsiębiorstwa. Zatem jeżeli chcesz rozwinąć swoją działalność w internecie, to zacznij właśnie od niej. Dzięki stronie firmowej Twoi klienci łatwo znajdą wszystkie potrzebne informacje, co pozytywnie wpływa na lojalność wobec Twojej marki oraz na sprzedaż. Taka strona zazwyczaj składa się z wielu zakładek, gdzie możesz znaleźć szczegółowe i przydatne informacje, np. kontakt, ofertę, rekomendacje itp. 

Aby strona firmowa była naprawdę konkurencyjna, możesz dodać dodatkowe elementy, np. dział aktualności albo bloga lub galerię. Zwróć uwagę na wartościową treść, ponieważ przyciąga ona odbiorców oraz znacznie poprawia widoczność w wyszukiwarce Google.

Przykładowa strona firmowa, którą realizowałem dla mojej klientki arteverywhere.pl

Blog

Blog jest rodzajem internetowego pamiętnika, ale coraz częściej używany jest również jako narzędzie marketingowe. W sieci możemy znaleźć bardzo wartościowe pod względem merytorycznym blogi, które mają za zadanie np. edukowanie i jednocześnie promowanie autora bloga. 

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się blogi firmowe, które dostarczają merytorycznych informacji na tematy związane z ofertą firmy. Często stają się elementem strony firmowej, ponieważ są one nieocenionym narzędziem, pozwalającym budować wizerunek marki oraz pracowników jako ekspertów, przyciągać nowych klientów i wspierać pozycjonowanie w Google.

Przykładowy blog, który tworzyłem dla mojej klientki

Serwis internetowy

Najczęściej serwis internetowy, to bardzo rozbudowana strona firmowa, która zawiera wiele informacji. Takie rozwiązanie wybierane jest przy dużych agregatach treści, które dotyczą jednego tematu lub mają ten sam cel. Serwis nie musi być powiązany z jedną, konkretną firmą. Obecnie dużą popularnością cieszą się na serwisy ogłoszeniowe i informacyjne.

Portal internetowy

Portal internetowy to rodzaj serwisu, który oferuje zróżnicowane informacje oraz różnorodne dodatkowe funkcje. Ten rodzaj witryny ma bardzo rozbudowany charakter. Zauważ, że portale internetowe nie służą tylko do przekazywania informacji, ale posiadają również dodatkowe funkcje. Dzięki nim możesz przeglądać czaty, sprawdzisz pogodę lub horoskop itp.

W przypadku portalu stajemy przed bardzo dużym wyzwaniem, ponieważ musi on być przygotowany do udźwignięcia dużego ruchu oraz ogromnej ilości treści i multimediów.

Wortal

Jeśli chcesz rozwinąć stronę internetową, która będzie poświęcona jednej tematyce, to powinieneś zdecydować się na wortal. Wortale to odmiana portali internetowych, które skupione są na jednym, konkretnym, wąskim temacie i mogą dotyczyć np. fotografii, książek, programowania lub seriali.

Tworząc taką witrynę, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że będą ją odwiedzały osoby, które interesują się tą konkretną tematyką. Dlatego konieczne jest to, żebyś zadbał o wysoką jakość treści, multimediów oraz o regularne dodawanie treści.

Sklep internetowy

To strona, która ma jeden główny cel, jakim jest sprzedaż produktów bądź usług przez internet. Taki rodzaj witryny łatwo rozpoznamy po koszyku, który najczęściej znajdziemy w prawym, górnym rogu strony, prezentacji produktów wraz z ceną i opcją zakupu czy po menu skupionym na kategoriach tych produktów. W przypadku sklepów internetowych duże znaczenie mają cechy, które powinny mieć wszystkie strony internetowe, czyli przejrzystość, łatwa nawigacja i atrakcyjny wygląd. Szczególnie moduł zakupowy należy zaprojektować tak, aby maksymalnie ułatwiać klientowi dokonanie zamówienia. 

Przykładowy sklep internetowy, który tworzyłem dla mojego klienta

Podsumowanie

Ostateczny wybór konkretnego typu strony i jej elementów uzależniony jest od Twoich potrzeb oraz celów, jakie chcesz osiągnąć. Duże znaczenie ma także budżet oraz plany prowadzenia działań marketingowych, takich jak np. prowadzenie bloga. Jeśli szybko zdefiniujesz, jaki rodzaj strony internetowej chcesz wybrać, to na pewno pozytywnie wpłynie to na osiągnięcie celu. Kluczem do udanej realizacji jest odpowiednie dostosowanie strony internetowej do Twoich potrzeb.