Aktualizacja WordPress do wersji 5.5 ukazała się 11 sierpnia 2020 r. Aktualizacja wprowadziła szereg ciekawych zmian, na które użytkownicy WordPressa długo czekali. Sprawdźmy zatem, jakie zmiany w WordPressie 5.5 zostały wprowadzone.
Jakie zmiany w WordPressie wnosi aktualizacja 5.5 w Gutenbergu?
Odświeżony interfejs
WordPress z każdą nową wersją stara się ulepszać swój builder i wychodzi to całkiem dobrze. W nowej wersji WordPress 5.5 edytor blokowy Gutenberg zyskał kilka przydatnych funkcji oraz nowy wygląd. To, co jako pierwsze rzuca się w oczy to odświeżony wygląd ikon i kontrolek edytora. Teraz cały interfejs sprawia wrażenie bardziej przejrzystego. Przebudowany został także pasek narzędzi zmiany koloru.

Edycja obrazków z poziomu bloku
Blok Obrazek zyskał opcję edycji obrazu, dzięki temu możliwe jest obrócenie, powiększenie oraz przycięcie zdjęcia do odpowiednich proporcji. Po takim zabiegu obrazek zostaje zapisany jako nowy plik. Wcześniej była możliwa tylko zmiana rozmiaru zdjęcia.
Podgląd na urządzeniach
Funkcja podgląd na różnych urządzeniach jest teraz dostępna bezpośrednio z edytora. Funkcjonuje to podobnie jak w innych edytorach strony takich jak np. Elementor. Dzięki temu możemy od razu podejrzeć, jak nasza strona będzie wyglądać w przeglądarce oraz na urządzeniach mobilnych.
Biblioteka bloków
Biblioteka bloków to kolejna nowość, którą wnosi aktualizacja do wersji 5.5. Możemy teraz instalować nowe bloki bezpośrednio z repozytorium. Masz więc możliwość wybrania dowolnego bloku czyjegoś autorstwa i zaimportowania go do swojej strony. To, co najważniejsze, to fakt, że z biblioteki bloków instalujemy wyłącznie pojedyncze bloki, czyli tylko te, których potrzebujemy.

Aktualizacje nie związanie z edytorem blokowym
Lazy Loading obrazów
Lazy Loading to technika, w której przy odpaleniu strony przeglądarka nie pobiera z serwera wszystkich zasobów od razu, ale robi to, wtedy kiedy są one potrzebne. Pozwala to przyspieszyć ładowanie strony, gdyż zasoby widoczne dla użytkownika dopiero po zescrollowaniu strony, nie zostaną od razu załadowane. Stosuje się ją głównie przy ładowaniu grafik, bo to właśnie one często mają największy rozmiar. Funkcja ta powinna korzystnie wpłynąć na prędkość ładowania strony, a dzięki niej zdecydowanie wyczyści się lista wtyczek do lazy loadingu z repozytorium WordPressa.
Mapa witryny
To funkcja, na którą od dłuższego czasu użytkownicy WordPressa czekali. Mapa witryny to plik, zazwyczaj w formacie XML zawierający wszystkie aktywne adresy URL strony internetowej. Umożliwia robotom szybkie indeksowanie podstron, co skutkuje sprawnym dodaniem adresów do indeksu wyszukiwarki.
Do tej pory, aby utworzyć mapę strony, musieliśmy skorzystać z wtyczki (np. Yoast SEO). Od wersji WordPressa 5.5 nie musimy już nic robić, gdyż mapa strony jest automatycznie tworzona i jest dostępna pod adresem mojadomena/wp-sitemap.xml. Yoast na swojej oficjalnej stronie zapewnia jednak, że nie porzuci generowania pliku sitemap.xml, z uwagi na to, że WordPressowa mapa witryny będzie bardzo ograniczona. Ponadto informują, że wtyczka Yoast SEO w wersji 14.5 będzie automatycznie wyłączać generowaną przez WordPressa sitemapę.
Aktualizacje automatyczne
To kolejna ważna funkcja, która została wbudowana w system WordPressa. Do tej pory, aby wykonać aktualizacje automatyczne, musieliśmy zainstalować osobną wtyczkę. Z racji tego, że duża liczba właścicieli zaniedbuje aktualizacje wtyczek, ich strony padają często ofiarami ataków hakerskich.
W WordPressie, w wersji 5.5, otrzymujemy możliwość włączenia automatycznych aktualizacji wtyczek i motywów prosto z kokpitu. Wystarczy przejść do zakładki Wtyczki -> Zainstalowane wtyczki i kliknąć link Włącz automatyczne aktualizacje. Koniecznie trzeba to zrobić przy każdej wtyczce, dla której chcemy włączyć aktualizacje.

Aktualizacje WordPress 5.5 podsumowanie
Lista zmian, jakie pojawiły się po aktualizacji WordPressa, jest znacznie dłuższa. Wybrałem tylko te, które mogą się wydawać najistotniejsze z punktu widzenia zwykłego użytkownika. Pełną listę zmian możesz znaleźć na oficjalnej stronie WordPressa w artykule WordPress 5.5 Field Guide.