Twoja strona na WordPressie może wysyłać wiadomości do zarejestrowanych użytkowników, np. w sytuacji, gdy korzystasz ze sklepu na WooCommerce, wysyłasz newsletter lub korzystasz z formularza kontaktowego. O rodzajach stron internetowych pisałem wcześniej i zachęcam Cię do tego artykułu. Domyślnie WordPress wysyła pocztę przez skrypty php, a dokładnie funkcję PHP mail(), a ta nie pozwala na uwierzytelnianie. Brak autoryzacji może spowodować, że maile będą częściej trafiać do spamu, a co więcej, niektóre serwery pocztowe mogą odbijać takie maile całkowicie. W takiej sytuacji może pomóc wysyłanie wiadomości e-mail w WordPressie za pośrednictwem serwera SMTP.
W jaki sposób skonfigurować wysyłkę poczty przez serwer SMTP
Wysyłkę poczty przez serwer SMTP w WordPressie możesz skonfigurować ręcznie, modyfikując pliki PHP lub skorzystać z dostępnych wtyczek. Wykorzystanie wtyczki do tego celu jest znacznie łatwiejsze i szybsze. Osobiście polecam wtyczkę o nazwie Easy WP SMTP. Jest ona niezwykle prosta w konfiguracji i aby ją zainstalować, zaloguj się do kokpitu WordPressa. Następnie przejdź do zakładki Wtyczki -> Dodaj nową -> Na liście wtyczek wyszukaj jej nazwę.
Zainstaluj wtyczkę, na następnie ją aktywuj. Przejdź do zakładki Ustawienia -> Easy WP SMTP, a zobaczysz formularz, w którym podasz swoje dane do konta e-mail.
Przykładowa konfiguracja wtyczki Easy WP SMTP
- From Email Address: pełen adres e-mail, np. marcin.wojcik@interenetowestrony.eu
- From Name: od kogo została dostarczona wiadomość, np. Marcin Wójcik
- Reply-To Email Address: adres, na który będą kierowane odpowiedzi. Jeśli taki sam jak wyżej, to pozostaw to pole puste.
- SMTP Host: adres Twojego serwera pocztowego SMTP. W różnych firmach może wyglądać inaczej, np. wojcikmarcin.nazwa.pl
- Type of Encryption: typ szyfrowania, w większości wypadków będzie to SSL/TLS.
- Port: w przypadku połączenia szyfrowanego przez SSL/TLS będzie to 465.
- Username: login do poczty marcin.wojcik@interenetowestrony.eu
- Password: hasło do konta pocztowego
- Zapisz zmiany przyciskiem Save settings.
Polecam, aby do takiej automatycznej korespondencji używać innego adresu e-mail, niż standardowy, główny, który używasz. Takie maile zautomatyzowane staraj się wysyłać przez inne konto mailowe.
Przetestuj ustawienia SMTP
Kliknij zakładkę Test Settings, wypełnij testowy formularz i sprawdź poprawność działania. Jeśli ustawienia są poprawne, to otrzymasz komunikat Test email was successfully sent. Sprawdź, czy na skrzynkę przyszła testowa wiadomość. W przypadku komunikatu o błędzie zweryfikuj ponownie ustawienia w formularzu konfiguracyjnym.
Podsumowanie
Domyślnie WordPress wysyła pocztę przez skrypty php, a te nie pozwalają na autoryzację. Brak autoryzacji powoduje, że najczęściej maile trafiają do spamu, a niektóre zostają całkowicie odrzucone. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być wysyłanie wiadomości e-mail w WordPressie za pośrednictwem serwera SMTP, ponieważ wiadomości będą najpierw autoryzowane, przez co zwiększy się ich skuteczność dostarczania.